Patříte mezi nadšené sportovce? Nebo jste zjistili, že vážíte a měříte více než byste chtěli, a pomocí intenzivního pohybu chcete zhubnout? V každém případě nezapomínejte na svůj jídelníček. Takzvané fitness menu by mělo počítat s vaší zvýšenou pohybovou aktivitou. V žádném případě se nevyplatí potraviny bezhlavě zredukovat z důvodu rychlejšího hubnutí. Tím sobě spíše ublížíte.
Svaly jsou základem. 2 důvody, proč:
- Bez dobrého svalového základu se v životě neobejdete. Díky nim se můžete hladce pohybovat tak, jak potřebujete. A co důležitější. Při správných aktivitách, které vám do pozdějšího věku nezničí klouby, vám zajistí i aktivní stáří.
- Svaly také pomáhají k lepšímu metabolismu. Pokud máte dobré spalování, nemusíte se tolik obávat, že v jednu chvíli zjistíte, že zase nevejdete do svého oblíbeného oblečení.
Bílkoviny by měly být neopomenutelnou součástí jídelníčku každého sportovce
Ať už chcete ubrat několik kil, nebo naopak chcete nabrat svaly, musíte do svého jídelníčku zařadit větší množství bílkovin než při běžném stravování. Nejlépe asi dva gramy na jeden kilogram váhy. Bílkoviny neboli proteiny jsou totiž základním stavebním prvkem svalů.
Uvažujete-li o možnosti rychlého zhubnutí kombinací tvrdé redukční diety a úporného cvičení, raději na tento nápad zapomeňte. Váhu sice ztratíte rychle, ovšem nejen na úkor tuků, ale bohužel i svalů. A ve výsledku můžete dosáhnout zhoršení svého zdravotního stavu.
Proč jsou bílkoviny při cvičení tak důležité?
- Jsou základním stavebním kamenem svalů.
- Pomáhají i s jejich obnovou po náročném cvičení a jejich následnému zesílení.
- Poskytují ochranu stávajícím svalům. Na doplnění proteinů by se tak nemělo zapomínat před začátkem jakékoliv náročnější aktivity.
Prospěšné pro organismus jsou živočišné i rostlinné proteiny
Pokud chcete mít krásně vykreslené svaly, bude vhodné se krom správného cvičení a protahování zaměřit i na dostatek živočišných bílkovin. Získáte je z libového masa, ryb, mořských plodů, mléčných výrobků a vajec.
I rostlinné bílkoviny mají ve výživě důležitou funkci. Nejdůležitějším zdrojem jsou luštěniny, ale také obiloviny, ořechy, semínka a dokonce i zelenina.
Nejoptimálnější je kombinace živočišných i rostlinných bílkovin. Jde to však i s vegetariánskou nebo veganskou stravou. Zde je však nutné opravu dbát pestrost a složení jídelníčku a zajistit si dostatečný příjem vitamínu B12.
Sacharidy a tuky by neměly ve stravě chybět
Ani tyto dvě složky by se neměly při zdravém stravování vynechat nebo enormně omezit. Jsou to zdroje rychlé energie a pokud chcete mít energii na cvičení a pak i na celý den, je dobré si jejich obsah také hlídat a ani jeden zdroj nevynechat úplně.
Pravidelnost tělu prospívá
Co se však velmi často zanedbává je to, že je třeba jíst pravidelně. A jestliže si jdete zacvičit po ránu, tak nikdy ne s prázdným žaludkem.. A když si najdete chvilku i na svačiny, tak je to zcela ideální.
Zdá se vám to všechno složité?
Chcete pro své tělo udělat jen to dobré, ale na vaření ani sledování výživových tabulek nemáte čas? Co to nechat odborníkům? Ti už to mají vše načteno, nastudovano a navařeno.
Určitě znáte pojem krabičková dieta. Není však jen pro lidi, co chtějí zhubnout. Některé firmy dokáží svůj jídelníček přizpůsobit i tomu, co chcete vy. Tedy i aktivním sportovcům nebo lidem, kteří si chtějí vybudovat krásné, štíhlé a trénované tělo a přitom shodit pár nepotřebných kilogramů.
Výhody fitness menu z krabičky:
- Nemusíte vařit.
- Zajistí vám pravidelnost. Neřeší jen obědy, ale i snídaně a večeře.
- Je děláno v závislosti na vašich potřebách. Už nemusíte studovat tabulky.
- V ušetřeném čase se tak můžete zabývat svými koníčky a nemusíte mít strach, že vám bude v jídelníčku něco chybět.
- Jste sportující vegetarián? Některé firmy mají jídelníček zaměřený jak pro sportovce kombinující živočišnou a rostlinnou stravu, tak i pro toho, kdo preferuje bezmasou kuchyni.