ÚNIKOVÉ HRY OSTRAVA – REALITA NEBO FIKCE?

Únikové hry Ostrava jsou hitem vyhledávání na internetu již pár let. Fenomén posledních let s názvem úniková hra je dnes k nalezení hned na několika místech v republice a již pátým rokem i v Ostravě. Když se k nám únikové hry ze světa dostaly, chvíli trvalo, než si zajistily své místo na zábavním trhu. Nikdo to neznal a lidé byli zpočátku nedůvěřiví. Cena za únikovou místnost není úplně levná záležitost a než se Češi dopracovali k prozkoumávání a přicházení na chuť těmto hrám, trvalo to pár let. První únikové hry byly zrealizovány v Praze hned několika firmami. Boom se ale roznesl brzy a zachvátil celou republiku. Ostrava byla mezi těmi prvními, kdo svou první únikovou místnost otevřel. Co ale únikové hry jsou?

Únikové hry by mohly bez problému nosit nálepku jako lék na špatný pracovní tým, nebo na oživení rodinného života či rozvíření zábavy v kolektivu přátel, kteří už neví, co by společně podnikli. Nejlepší na tom je, že to vážně funguje a lidé, kteří únikovou hru jednou zkusí, se zpravidla vracejí znovu. Jak lépe otestovat zcela nový nebo již nějakou dobu zkostnatělý pracovní tým, než společným zážitkem? Odjet na víkend na Moravu do sklípku dělá už dnes každý a málokdy můžeme říct, že to má nějaký efekt. Únikové hry nabízí zábavu, vzdělání a hlavně probuzení a zapojení všech vašich mozkových buněk najednou. Nehledě na vedlejší účinky. Hráči tu ukážou, co v nich doopravdy je a v čem vynikají, protože bez aktivní účasti se tým těžko někam posune. To např. manažeři mohou velmi ocenit a efektivně a snadno využít až budete zpátky v pracovním procesu. Třeba právě tím ukážete, jací vlastně jste a konečně se dostanete k práci snů. Podívejte se na podrobný článek o tom, jak úniková hra vypadá.

ÚNIKOVÉ HRY OSTRAVA – V JEDNÉ MÍSTNOSTI S MUMIÍ

Každá z firem provozující únikové hry v Ostravě nabízí hned několik druhů místností s různými stupni obtížnosti. Někdy se každá nachází na jiném místě ve městě, někdy je najdete všechny pospolu. Nic to ale neubírá na kvalitě nebo originalitě. Ba naopak. Pro každou tématiku se hodí jiné interiéry, a proto je spíše výhodou, že firmy využívají různé prostory pro každou jednotlivou hru. A teď už k samotné podstatě únikových her. Je totiž vcelku jednoduchá. Ocitnete se v zamčené místnosti a musíte se z ní do šedesáti minut dostat. Průběh ale tak snadný není. Sice na to nejste sami, ale tým, se kterým se do hry přihlásíte, a se kterým do ní vstoupíte, jsou vaši jediní pomocníci. Nikdo jiný vám nepomůže ani neporadí. Sice jste celou dobu sledováni na kamerách, asistent vám mikrofonem hlásí každých 15 minut, ale když se ho na něco zeptáte, nečekejte konkrétní odpověď. Může vás navést správným směrem, pokud tápete na jednom místě. Nicméně jestli vám poradí správně, to je otázka. Hra je plná záludností a falešných stop, takže se nedá úplně věřit ničemu. Všechno je na vás samotných a jen vy určujete, kudy se budete ubírat.

Zážitek do konce života

Na samotném začátku se necháte všichni uvést do místnosti, která je jako vstup do jiného vesmíru. Jakmile překročíte práh, ocitáte se v jiném místě, v jiné době a stáváte se někým jiným. Dle typu hry, který si předem zvolíte, můžete být badatel, detektiv, astronaut, rytíř nebo třeba lékař na operačním sále. Stáváte se tak součástí a vlastním srdcem celého příběhu. Jakmile vás v místnosti zamknou, je vše ve vašich rukou. Sami se přesvědčte tady, že pomocí rébusů, hlavolamů nebo labyrintů se postupně dostáváte přes jednotlivé úkoly, které vás vedou dál. Anebo také ne. Kolikrát se stane, že týmy rozjedou hru velmi slibně, ale díky falešné stopě se zaseknou a limit nestihnou. Je proto třeba být obezřetní a uvažovat realisticky. Hra může zůstat v jedné místnosti, ale i naopak vás může provést celou řadou dalších místností, než se dostanete tam, kam potřebujete. K umocnění zážitku a pro větší věrnost příběhu jsou používány podněty pro všechny vaše smyslové vjemy.  Můžete si pak být jistí, že na takovou hru nikdy nezapomenete.

Lenka Vinšová