Dva top programy na tvorbu webu svépomocí

Pokud se chystáte prorazit do online světa, bude se vám hodit nějaký hotový program. Tvorba webu pak zůstane plně ve vaší režii. Abyste se dokázali rozhodnout mezi stovkami webových šablon, připravili jsme stručné vysvětlení, jak svépomocné programy na tvorbu webů fungují a které dva se řadí mezi špičku. S jejich pomocí si můžete udělat web i bez znalosti programování. Nezapomněli jsme ani na ceny a závěrem uvádíme tradiční nedostatky amatérských stránek. Pak už se vám náklady na profesionální www možná nebudou zdát přemrštěné.

Jak funguje program na tvorbu webu

Řada specializovaných firem nabízí vlastní programy, které umožňují samostatnou tvorbu webu i naprostým laikům. Fungují na principu vizuálních editorů, kde jsou již hotové jednotlivé stránkotvorné prvky jako tlačítka, různá pole – například text kombinovaný s obrázkem, fotogalerie, formuláře a další elementy. Uživateli stačí uchopit danný komponent myší, vložit ho na stránku, otextovat, opatřit vlastní fotkou a má hotovo.

Celkový grafický design bývá v programech na tvorbu webů také přednastavený. My si pak postavíme stránky z té šablony, která se nám líbí. Většina poskytovatelů nabízí k šablonám i nezbytnou doménu a hosting. Vtip tedy spočívá v tom, vybrat si ten nejzajímavější program, který nám umožňuje tvorbu webu v solidním poměru cena/výkon.

Dva špičkové programy na tvorbu webu

Ze zahraničních platforem stojí za to se podívat na Webnode, kde jsou vám k dispozici desítky šablon na firemní weby, vizitkové www, osobní blogy, cestovatelské portály a pěkné e-shopy. S programem, respektive tvorbou webu, si tu poradí i začátečníci. Na druhou stranu lidem bez zkušeností potrvá několik desítek hodin, než si jednotlivé prvky osahají, aby je dokázali používat. Bohužel ani pak není jisté, že například použijí různé druhy nadpisů důležité pro SEO správně. Další nevýhodou je dvoudenní prodleva, než vám odpoví z helpdesku. A co teprve komunikace nějakého nedostatku v programu na tvorbu webu; ta bývá s centrálou Webnode přímo úmorná. Typickým nešvarem bývá upgrade, kdy se některé elementy v šabloně změní a vám to doslova rozhodí celý web. Hlášení těchto chyb prověří vaši trpělivost. Ovšem u konkurenčních poskytovatelů bývají podmínky buď srovnatelné nebo horší. 

Co se týče domácích programů, lze na tvorbu webu jednoznačně doporučit Mioweb postavený na redakčním systému WordPress. Na rozdíl od Webnodu si v něm uděláte stránky včetně uzamčené sekce pro platící členy, kde můžete prodávat třeba videokurzy a shromažďovat kontakty pro následný emailing. Nevýhodou Miowebu může být zvlášť pro začínající online podnikatele relativně vysoká cena.

Kolik stojí program na tvorbu webu ve vlastní režii

Ať už se rozhodnete pro Webnode nebo český Mioweb, budete platit roční paušál za pronájem programu, respektive šablony, na tvorbu vašeho webu. Tarif za standardní webnode stránky vás vyjde zhruba na 3 tisíce korun za rok. Mioweb se všemi vychytávkami pro úspěšné internetové podnikání si účtuje skoro 25 tisíc ročně. V obou případech si k ceně programu na tvorbu webu připočtěte ještě vlastní práci. Bezplatné verze jsou dobré leda tak na testování jednotlivých funkcí; konkurenceschopné stránky si v nich zadarmo nepostavíte.

Jako každá profese vyžaduje i webdesign určité znalosti a hlavně praktické zkušenosti. Nenamlouvejte si, že si v šablonovém programu na tvorbu webu jen tak z ničeho nic naklikáte stejně kvalitní stránky, jako když vám je vyrobí odborníci. Spíše zvažte, kolik desítek hodin jste připraveni této práci obětovat a jak moc jste ochotni riskovat, že vám svépomocné stránky třeba nic nevydělají. Pokud nemáte na podobné hrátky čas, poptejte schopné webaře. Profi www se dodávají obvykle za cenu od 10 tisíc korun výš a získáte je automaticky optimalizované pro fulltextové vyhledávače.

Lenka Vinšová