KUCHYŇSKÁ BATERIE – FUNKČNÍ A DESIGNOVÝ DOPLNĚK, ALE I SPOŘIČ VODY A ENERGIE

Pokud se právě poohlížíte po vhodné kuchyňské baterii, jistě jste již přišli na to, že nabídka je skutečně široká. K sehnání jsou dřezové baterie vyrobené z nejrůznějších materiálů, jako je například chrom, granit, keramika, ale také méně obvyklý bronz, nikl či mosaz. Baterie již nemusí být pouze funkční a praktická – může zároveň představovat designový doplněk moderní i rustikální kuchyně, o čemž se lze přesvědčit například zde. Při výběru je však žádoucí nehledět pouze na její vzhled a zamyslet se také nad tím, jaký konkrétní typ je vhodný právě pro vás. Dle umístění baterie dělíme na nástěnné a stojánkové, dle způsobu regulace vody pak na kohoutkové a pákové. O dalších typech se dočtete tady. Dbejte ale také na to, aby baterie šetřila vodou a energií na její ohřev, a tím i penězi rodinného rozpočtu. Přinášíme pár typů, jak díky vhodně zvolené kuchyňské baterii šetřit přírodu i peněženku.

KUCHYŇSKÁ BATERIE – KTEROU LZE POVAŽOVAT ZA ÚSPORNOU?

Je pro vás úspora financí a ohleduplnost k přírodě stejně důležitá jako bezchybný design a funkčnost kuchyňské baterie? Přečtěte si, které druhy jsou ty pravé pro vás. Níže uvedené typy baterií je zpravidla možné sehnat v různých barevných provedeních i tvarech.

  • Páková – pokud chcete ušetřit, je páková baterie jasnou volbou. Nastavení požadované teploty je s ní totiž mnohokrát rychlejší než u baterie kohoutkové. Výhodou je také snazší zastavení vody, které lze provést jednou rukou a jediným pohybem. Spotřeba vody bude s pákovou baterií až o jednu třetinu nižší než s kohoutkovou.
  • Bezdotyková – díky tomuto typu lze šetřit ještě snadněji. V bezdotykových bateriích je zabudovaný senzor pohybu, díky němuž se spustí proud o předem nastaveném tlaku a teplotě. Ušetříme tedy vodu, která by protekla, než bychom požadovanou teplotu nastavili. Ačkoliv se s bezdotykovými bateriemi setkáváme spíše ve veřejných prostorách, v naší kuchyni mohou být rovněž velmi praktickým pomocníkem. Na trhu jsou již baterie kombinované, tedy takové, které mají jak čidlo pohybu, tak páku. V případě potřeby je tedy možné teplotu i proud vody zvýšit a rychle napustit například hluboký hrnec horkou vodou. Každý jistě ocení i to, že si při vaření může díky senzoru opláchnout ruce, aniž by zašpinil páku či kohoutky.
  • S výsuvnou sprchou – šetřit lze i s pomocí baterie, jejíž součástí je výsuvná sprcha. Mytí nádobí, popřípadě toho, co se nevejde do myčky, bude mnohem pohodlnější, efektivnější a především rychlejší.
  • Dva v jednom – přemýšleli jste někdy o tom, kolik pitné vody využíváme k úkonům, k nimž by nám postačila ta užitková? Máte-li vlastní studnu, oceníte baterie ,,dva v jednom”, které umožňují vypouštět pitnou i užitkovou vodu odděleně. Pokud potřebujete například jen zalít květiny, umýt kuchyňskou linku nebo vyčistit lednici, nebude již nutné k tomu plýtvat vodou pitnou.

Investujte do perlátoru

S úsporou vody a energie nám může pomoct i takzvaný perlátor. Jedná se o spořič vody, který lze za rozumnou cenu zakoupit a snadno namontovat na vodovodní baterii, případně rovnou pořídit baterii takovou, ve které je již zabudovaný. Na ní si pak jednoduše nastavíme maximální průtok vody, a tak proud nebude příliš silný, ani když ji naplno otevřeme. Pocitově však žádnou změnu nezaznamenáme – průtok se nám bude zdát dostatečně silný a plný, jelikož jej perlátor provzdušní. Investice do tohoto zařízení se nám vrátí za krátkou dobu používání. Při úplném otevření baterie totiž běžně vyteče až 16 litrů vody za minutu, zatímco s perlátorem je její objem zredukován na přibližně 6 litrů.

Lenka Vinšová