Růst vousů na bradě u žen? Proč je tento problém čím dál častější? Jak jej lze vyřešit?

Vousy na bradě u žen jsou v poslední době čím dál častějším problémem. Mohou mít více původců. Jak tento problém řešit a hlavně úplně vyřešit?

Biologické a genetické faktory

Ochlupení – jeho barva, vzhled a míra výskytu je primárně samozřejmě ovlivněna genetickou výbavou každého člověka. To znamená, ze se dědí po předcích. Obecně mají lidé s výrazně světlými vlasy také méně výrazné ochlupení, tmavovlasí to mají naopak.

Vliv životního stylu

Na výskyt ochlupení u žen může mít také výrazný vliv životní styl. Zní to neuvěřitelně? Je to však vědecky prokázané. Nadměrné ochlupení a vousy na bradě u žen vznikají zvýšenou hladinou mužských hormonů v těle. Největším původcem je mužský hormon testosteron. Pokud se jeho hladina v ženském těle zvýší nad normu, začnou se projevovat mužské znaky, jako např. ochlupení. Jak to souvisí s životním stylem? 

Docela jednoduše. Dnešní strava, která obsahuje přemíru rafinovaného cukru, smažených jídel a trvanlivých produktů, totiž může hladinu testosteronu zvyšovat. A problém s ochlupením je na světě.

Hormonální poruchy a zdravotní problémy

Výskyt ochlupení na bradě se může objevit i u žen s poruchou zvanou polycystické vaječníky. Jedná se opět o poruchu hormonální hladiny se zvýšenou hladinou mužského hormonu testosteronu.

Kosmetika a ošetřování

Existuje mnoho možností, jak se chloupků a vousů na bradě zbavit. Lze využít v podstatě všechny depilační a epilační metody. Jen jedna z nich je však trvale účinná a maximálně efektivní – metoda laserového odstranění ochlupení. Je extra vhodná pro oblast obličeje, protože u ostatních forem depilace i epilace obličeje je třeba vždy aplikovat kosmetické přípravky pro zklidnění podrážděné pokožky.

Sociální a psychologické důsledky

Ženy, které mají výrazné ochlupení na obličeji jsou samozřejmě tímto faktem velice stresovány. Vždy po nějaké době od epilace nebo depilace začínají být chloupky vidět a je nutné je znovu kosmeticky ošetřit. S tím jsou spojena rizika podráždění, zčervenání nebo i velmi nepříjemné zarůstání chloupků. Doporučujeme vyhledat radu psychologa s nebo ženy s podobnými problémy. Na sociálních sítích nebo na internetu najdete například i poradnu na podobné téma.

Možnosti řešení – prevence a péče

V případě prevence doporučujeme organickou stravu. Mezi její základní pilíře patří:

  • čerstvé ovoce a zelenina,
  • doma připravovaná teplá jídla ze základních surovin,
  • dostatek zdravých olejů a tuků,
  • ořechy,
  • luštěniny,
  • celozrnné obiloviny.

Konzultace s odborníkem

Každý zdravotní problém je rozhodně třeba konzultovat s odborníkem. V případě nadměrného ochlupení na těle u žen doporučujeme vyšetření endokrinologa, který vyloučí a nebo potvrdí nutnost hormonální léčby nebo kompletní změnu životního stylu.

Odborníci volí laser

V případě touhy po přirozeném vzhledu bez nežádoucího ochlupení na bradě, na zádech nebo na nohou doporučují odborníci laserovou terapii. Proč práce tu? Patří mezi nejmodernější metody. Mezi její nesporné výhody patří například: 

  • Bezbolestnost – po preventivní aplikaci znecitlivujícího krému nehrozí žádné nepříjemné pocity během zákroku.
  • Trvalé odstranění chloupků – po správném počtu opakování je díky laseru možné se chloupků zbavit úplně a napořád. Vše záleží na síle chloupků, jejich barvě a také schopnosti regenerace. 
  • Cílená aplikace – laserový paprsek je zaměřen přímo na vlasové folikuly – kořínky chloupků. Laserové záření kořínek chloupku spálí a výrazně tak omezí jeho schopnost růstu.  

Spokojenost s vlastním vzhledem je jedním z důležitých pilířů stabilní psychické pohody. Už jste se někdy setkali s problémem nadměrného ochlupení u žen? Jakým způsobem jej dotyčné ženy řešily?

Lenka Vinšová