GRANITOVÝ DŘEZ – FUNKČNÍ A ODOLNÝ DOPLNĚK, KTERÝ POZVEDNE VAŠI KUCHYŇSKOU LINKU

Hledáte-li krásnou a praktickou dominantu vaší kuchyně s dlouhou životností, pak zvolte granitový dřez. Granit se vyrábí z přírodní drcené žuly. Kamenivo se potom pojí pryskyřicí a směs je odlévána do požadovaného tvaru. Výsledný výrobek, spíše než předmět každodenní potřeby, připomíná umělecké dílo a pozvedne vaši kuchyni na vysokou úroveň. Více informací o žule (granitu) se dozvíte v tomto článku.

Abyste měli jistotu, že si skutečně koupíte kvalitní výrobek, je vhodné si dřez prohlédnout a „osahat“. Proto ho raději nekupujte v internetových obchodech rovnou. A s koupí nespěchejte. Prohlédněte si katalogy a navštivte kuchyňská studia, kde vám s výběrem poradí.

GRANITOVÝ DŘEZ- JAK POZNAT ORIGINÁL

Pozor na levné napodobeniny

Ve vztahu k materiálu není granitový dřez přesně definován. Dejte si proto pozor na levné napodobeniny. Obchodníci jsou schopni pod název „výrobek z granitu“ skrýt prakticky cokoliv. Mohou nabízet i levné plastové výrobky s povrchovou úpravou, která se granitu pouze podobá. Nejlepší volbou je vždy originál od zavedené firmy. Vodítkem při výběru dřezu mohou být reference, zkušenosti a technologie výrobce.

ZAVEDENÁ FIRMA ZARUČÍ KVALITU

Originální výrobce si pro svoji značku ponechává vždy nějakou přidanou hodnotu. Tou může být antibakteriální úprava, speciálně navrhnuté odtokové armatury nebo další vylepšení. Napodobeniny pouze kopírují tvary dřezů známých značek. Uvidíte-li nabídku granitových dřezů za velmi nízké ceny, zbystřete. Takto levné dřezy se vyrábějí především v asijských zemích a prodávají se pouze v internetových obchodech.

Dalším ukazatelem kvality materiálu je použitá technologie výroby. U levnějších výrobků je kamenivo pojené méně kvalitní polyesterovou pryskyřicí. Nejkvalitnější dřezy jsou z materiálu pojeného pryskyřicí polymetakrylátovou.

KOMPOZITNÍ DŘEZY Z OSTATNÍCH MATERIÁLŮ

Na trhu se také objevila nová generace dřezů z materiálu SMC (Sheet Molding Compound). Jedná se o kompozitní dřezy vyráběné v různých barvách z odolného plastu vyztuženého vlákny. Některé internetové obchody je prodávají v kategorii granitových dřezů. Dřezy ze SMC materiálů však do této kategorie nepatří. Od granitových se liší menší odolností k poškození. Svými vlastnostmi (a tedy i cenou) se řadí do kategorie kvalitních dřezů plastových.

V ČEM GRANIT VÍTĚZÍ NAD NEREZEM

Granit vydrží (téměř) všechno

Granitové dřezy se vyznačují dlouhou životností, odolávají vysokým teplotám a poškození při běžném používání. Kompozitní materiál je naprosto hygienicky nezávadný, odolný i vůči působení chemikálií a stálobarevný. Na rozdíl od nerezu, kdy je tvarování plechu svým způsobem omezeno, kompozitní materiál lze odlít prakticky do jakéhokoliv tvaru. Granitový dřez vám také dá možnost výběru z mnoha barevných variací a můžete ho sladit s ostatním kuchyňským zařízením. Cena značkových granitových dřezů je dnes srovnatelná s nejkvalitnějšími nerezovými dřezy. O barevných variantách granitu a cenovém rozpětí dřezů z umělého kamene se dočtete více zde.

I O TÉMĚŘ NEZNIČITELNÝ DŘEZ MUSÍTE PEČOVAT

Dřez je vhodné po každém použití otřít houbičkou. Do dřezu vyrobeného ze světlého granitu nevylévejte džusy, červené víno nebo ovocné šťávy, které by ho mohly zabarvit. Na dřezu tmavé barvy se zase může usazovat vodní kámen, který je porézní a zachycují se v něm nečistoty. Vodní kámen lze odstranit roztokem octu a vody nebo výrobkem určeným speciálně k ošetření povrchu granitových dřezů. Dřez není vhodné čistit drátěnými kartáči. Nepoužívejte ani bělící prostředky s obsahem chloru, kyselin nebo ředidel. Na povrchu dřezu nic nekrájejte, nevystavujte ho otřesům a neposouvejte po něm těžké kusy nádobí. Dodržíte-li těchto pár pravidel, zůstane váš granitový dřez stále jako nový.

Lenka Vinšová