Která je Vaše nejoblíbenější karetní hra?

Pokud je řeč o nejoblíbenější karetní hře, pak alespoň v posledních dekádách zřejmě vítězí Poker. Ne každý hráč by s tímto mým tvrzením zřejmě zcela souhlasil, a proto jsem pro Vás dnes připravil pár řádek nejen o Pokeru, ale i o dalších populárních karetních hrách, jako je třeba Blackjack nebo Baccarat.

Nejprve tedy o pokeru

Vůbec jsem netušil, že jedna z nejpopulárnějších karetních her současnosti existuje zhruba v sedmdesáti oficiálních variantách. Za oficiální jsou považovány ty verze pokeru, se kterými se můžete setkat v kamenných kasinech. O těch nejznámějších si ještě povíme. 

Hra je specifická také tím, že na rozdíl od většiny ostatních, je to především umění hráče a nikoliv náhoda, co rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Rozhodně však nezkoušejte hrát tak, jako dva chytráci z následujícího článku, to se totiž za skutečné umění nepovažuje.

Výherní kombinace 

Správná kombinace karet slouží k tomu, abychom po jejich vyložení na stůl, mohli určit vítěze. Ten poté získává bank. V případě shody dvou či více kombinací rozhoduje o vítězi nejvyšší karta (není to barva, jak se občas domnívají někteří začátečníci). Každý balíček karet obsahuje 52 listů a z nich lze sestavit celkem 2 598 960 odlišných kombinací vždy po pěti listech. Jednotlivé kombinace jsou odstupňovány v závislosti na pravděpodobnosti jejich výskytu. Detaily o těchto kombinacích si přečtěte zde.

Nejznámější verze pokeru 

Texas Hold’em je v současnosti zřejmě nejhranější verzí pokeru na světě. Řadí se do tzv. Community Card pokeru, kde hráči sestavují nejlepší kombinace z obdržených zavřených karet a z karet společných (otevřených pro všechny hráče). Ve hře Texas Hold’em jsou hráčům rozdány vždy pouze dvě karty (z celkových 52 listů). Hráč sám pak může využít obou, jedné nebo dokonce žádné karty k tomu, aby vytvořil ještě s kartami otevřenými co nejlepší kombinaci a vyhrál.

Pot Limit Omaha patří stejně jako Texas Hold’em mezi tzv. Community Card hry. Zde má každý hráč k dispozici 4 karty zavřené a 5 společných (otevřených), z nichž se všichni hráči opět snaží vytvořit co nejlepší karetní kombinaci. Pravidla Omahy jsou velice podobná pravidlům Texas Hold’emu. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že hráči mohou použít vždy jen dvě karty z těch, které obdrželi a zkombinovat je se třemi kartami z pěti ležících na stole. 

Seven Card Stud Poker býval dříve tou nejpopulárnější verzí, než jeho místo zaujal Texas Hold’em. Jak název napovídá, Seven Card Stud patří do tzv. Stud Pokeru. Každý hráč obdrží sérii zavřených i otevřených listů, z nichž se snaží sestavit ty nejhodnotnější pokerové kombinace. Oproti Texas Hold’emu tu neexistují žádné povinné sázky ve formě blindů, nevyužívá se také společných karet na stole a namísto obvyklých čtyř sázkových kol je jich zde celkem pět.

Tolik jen zběžně o hlavních variantách této náročné karetní hry.

Na řadě je Blackjack

Blackjack je jednou z nejstarších a také nejpopulárnějších hazardních her a vyzkoušet ho dnes můžete v každém solidním online i klasickém kasinu. Na rozdíl od mnoha jiných hazardních her je v blackjacku vliv náhody na výsledek značně omezen. Záleží zde především na Vašich vlastních rozhodnutích! I díky tomu bývá Blackjack častou volbou zkušených hazardních hráčů, kteří se chtějí hrou nejen pobavit, ale kteří přišli především vyhrát. Jeden mimořádně zajímavý článek o této hře je k nahlédnutí zde.

Jen velmi stručně k pravidlům. Na první pohled je Blackjack docela jednoduchá hra. Cílem hry je dosáhnout součtu hodnot karet 21. Karty s čísly 2 – 9 se drží své hodnoty. Karty 10, J, Q a K pak mají v Blackjacku shodně hodnotu 10. Eso může mít hodnotu 11 nebo 1, což záleží na volbě samotného hráče. Blackjack nastává ve chvíli, kdy má hráč v ruce eso a k němu jednu kartu v hodnotě 10 a vyšší. 

Dle mého názoru je právě Blackjack hrou pro skutečné profesionály.

Nezapomeňme na Baccarat!

Baccarat je jakousi karetní obdobou rulety a o výhře zde tedy rozhoduje zejména štěstí a náhoda. Je ovšem pravdou, že i hráč s minimem zkušeností může vyhrát pořádné peníze.

Základem všeho je číslo 9. Podobně jako u Blackjacku je i tady rozhodující součet karet, jen s tím rozdílem, že v Baccaratu vítězí ten, kdo se nejvíc přiblíží číslu 9 a nikoli jednadvacítce. Proti sobě vždy stojí hráč a bankéř. Každý obdrží dvě karty a každý z nich ještě před rozdáním vsadí. Vítěz pak získává dvojnásobek svého vkladu.

Pravidla baccaratu jsou celkem jednoduchá a tak než se pustíte do hry, stačí si je zběžně projít a vše si pak důkladně osvojíte při hře samotné. Baccarat je ruleta na karetním stole. Sází se na vítěze, a téměř vše je na náhodě. Ovšem i tady existují použitelné postupy a strategie, které mohou zvýšit pravděpodobnost výhry. Nejčastěji se doporučuje systém převzatý z klasické rulety zvaný Martingale, ale o něm a dalších karetních strategiích a systémech až někdy příště.

Lenka Vinšová