JAK ČISTIT DŘEZ BLANCO A JAK PŘEDCHÁZET JEHO POŠKOZENÍ? PŘEČTĚTE SI TĚCHTO 6 UŽITEČNÝCH RAD

Výběr dřezu a jeho instalaci už máte za sebou , ale víte jak čistit dřez Blanco? Tento článek Vás seznámí s nejvhodnějšími způsoby údržby a s možnými riziky, kterým je dobré předcházet, abyste si nový dřez nezničili.

JAK ČISTIT DŘEZ BLANCO BEZ CHEMIE

Jestli nejste zastáncem nadbytečného používání chemie v domácnosti, tak můžete použít ocet nebo citron. Stačí trochu octa nebo citronové šťávy rozetřít po celém dřezu, nechat chvíli působit a důkladně opláchnout. Zbavíte se tak nejenom nečistot, ale také vodního kamene. Tento způsob péče o dřez upřednostní také ti, co se zajímají o ochranu přírody. Jestli se chcete zcela vyhnout vodnímu kameni, tak po každém použití dřez opláchněte a vysušte do sucha.

NEPOUŽÍVEJTE DRÁTĚNKU

Přestože jsou materiály určené k výrobě dřezů velmi odolné, není vhodné používat na jejich údržbu drátěnku nebo různé kovové čistící houbičky a kartáče. Ty můžete použít na připáleniny v hrnci, ale na dřez jsou nejvhodnější jemné utěrky a houbičky. Pokud potřebujete odstranit silné nečistoty, tak využijte drsnější stranu houbičky nebo kartáč s jemnými plastovými štětinami.

SPECIÁLNÍ ČISTIČE

Na údržbu je možné využít také speciální čističe a pasty, určené přímo pro daný materiál. Pro nerezové dřezy můžete využít různé přípravky, zabraňující vzniku zaschlých kapek nebo map od vody. Samozřejmě také výborně poslouží dostupné prostředky z drogerie, ale vždy se ujistěte, že je daný prostředek vhodný na materiál Vašeho dřezu. Pro keramické dřezy bývají vhodné prostředky určené pro koupelny, ale jejich složení by mělo být nezávadné, protože v něm dochází ke styku s potravinami. Vyhněte se především chloru, který je nevhodný především pro nerez.

OPLACHOVAT A OPLACHOVAT

Dřez je využíván pro mytí nádobí, vylévání zbytků různých tekutin nebo oplachování potravin, včetně masa. Vzhledem k tomu, je vhodné dřez oplachovat po každém použití. V případě že je znečištěný od mastnoty nebo se v něm rozmrazovalo maso, tak jej opláchněte horkou vodou a saponátem. Při pravidelném oplachování zabráníte usazování nečistot a množení bakterií. Pokud budete dřez často umývat saponátem, zabráníte také usazování vodního kamene.

DŘEZ NENÍ PRACOVNÍ DESKA

Technologie výroby značně postoupila a kvalitní dřezy jsou velmi odolné, ale nejsou nezničitelné. Určitě jej nepoužívejte na krájení, řezání a podobné aktivity, které by mohly dřez poškodit. V granitových dřezech nenechávejte dlouhou ležet litinové nebo kovové hrnce či pánve, mohou vzniknout nevzhledné skvrny. Běžné čistící prostředky by je ale měli odstranit.

K DŘEZU PATŘÍ TAKÉ ODPAD

Cítíte zápach z odpadu dřezu nebo se Vám dřez dokonce ucpal? Můžete použít některé z dostupných prostředků na uvolnění odpadu, ale aplikujte jej opatrně, protože některé produkty obsahují velmi agresivní kyseliny, které by mohly dřez poničit. Váš dřez to sice nijak neovlivní, ale obecně není vhodné vylívat jakékoliv oleje a tuky do odpadu.

OPATRNOST JE VŽDY NA MÍSTĚ

V poslední řadě nezapomeňte být opatrní. Dřezy Blanco jsou vyráběny z odolných materiálu, ale přesto se může stát, že jej pád těžkého hrnce poškodí. Dávejte pozor také na další těžké nádobí a ostré nože, které mohou dřez při neopatrné manipulaci poškodit.

Čištění dřezu by pro Vás už nemělo být problém, a tak se můžete dlouhá léta těšit z toho, že Váš dřez bude vypadat stále jako nový. Nezapomeňte být opatrní na složení čistících prostředků a dbejte na preventivní údržbu dřezu. Patříte k těm, kdo se o dřez starají denně nebo jej čistíte spíše nepravidelně ale důkladně? Budeme rádi, když nám napíšete do komentáře!

Lenka Vinšová