Lepší než depilace knírku je jeho laserová epilace

Snad jen ten, kdo vyrůstal a žije v ryze ženském světě nebyl nikdy svědkem depilace knírku. Tak by se mohlo nazývat obyčejné každodenní pánské holení. Depilace totiž znamená odstranění viditelné části ochlupení, která se nachází nad pokožkou. Je to vlastně jen zkracování rostoucího chloupku, který je v nejlepší formě a proto se musí dennodenně opakovat. 

Co je pro muže – pokud si nechtějí knír pěstovat samozřejmá rutina, bývá pro ženy zdrojem trápení a zárodkem mindráků To proto, že u  mnoha z nich se prostě náznak knírku či dokonce knírek prostě objeví. Na vině je obvykle dědičnost nebo menopauza. A pozor! Nějakým typem knírku je stigmatizována téměř každá čtvrtá žena. Připočteme-li k tomu ojedinělé solitéry objevující se na obličeji během menopauzy a po ní, bude konečný výsledek ještě vyšší. Tento nezanedbatelný počet postižených žen stimuloval profesionální “chloupkobijce” k hledání způsobů jak problém odstranit, takže dnes naštěstí by neměl být pro žádnou ženu problém se svého knírku zbavit. 

Chloupkům se dobře daří nejen ve stáří

Drtivá většina žen se potýká s pánskými problémy až v přechodu, který zamíchá produkcí jejich hormonů. Ale již v plodném věku je tímto způsobem postiženo asi pět až deset procent žen.  Predispozice k tomu se většinou přenáší geneticky z matky na dceru. Některé nemoci nebo léky jako kortizon také způsobují strniště kolem úst, takže pokud vám zničehonic vyraší výrazné dámské vousy, bývá návštěva lékaře docela na místě. 

Výběr je na těch, kterých se to týká

Vyloučení zdravotních příčin je pouze prvním krokem při vyhlášení války knírku. Dalším, který je třeba pečlivě uvážit, je výběr metody, kterou má být odstraněn. Zjednodušeně řečeno pro volbu jsou k dispozici dvě velké skupiny:

  • levnější, krátkodobě působící metody, jako je holení, vytrhávání nebo voskování, popř. použití krému
  • dražší, ale trvale účinné postupy, které využívají laserové nebo zábleskové lampy

Jak už to bývá, každý způsob má něco do sebe. Proto je třeba při rozhodování, jak se knírku zbavovat, zvážit všechny možné aspekty. I když o peníze jde až v první řadě, spíše než porovnávat ceny je důležité se ptát, zda máme dostatek času, prostoru, zručnosti a trpělivosti (pro slabší povahy také statečnosti) na téměř opakované depilování.   

Krátkodobé a střednědobé úspěchy 

V zásadě jsou metody pro doma mnohem levnější než návštěva kosmetického salonu. Většina však chloupky odstraňuje jen na krátkou dobu. Obyčejné oholení nebo nanesení depilačního krému je bezbolestné  a šetrné, první strniště se však znovu objeví již po jednom dni. Násilné vytrhávání chloupků je bolestivé, ale účinné, protože nový chloupek pak potřebuje tři až pět týdnů, než doroste zpět od kořínků k povrchu kůže. Zatímco pinzeta je vhodná pouze k vytrhávání jednotlivých otravných chloupků, větší plochy lze zpracovat i nalepenými voskovými proužky nebo obličejovým epilátorem. Dermatologové však metodu nedoporučují, protože se vlasový kořínek může náhlým vytržením chronicky zanítit a nový chloupek může nepříjemně zarůstat do kůže.

S laserem (bez kníru) na věčné časy

Existuje také možnost jednorázového zásahu s radikálním účinkem. Profesionální přístroje využívající laserové paprsky, jaké používají dermatologové nebo kosmetické salony, jsou účinné dlouhodobě. Při laserové epilaci světelná energie zničí celý vous včetně vlasového kořínku. Vyrašení nových vlasů pak může trvat roky. V závislosti na rozsahu a počtu sezení stojí ošetření i několik stovek až tisíc korun. Laserová epilace může také vést k pigmentovým skvrnám na tmavé pokožce, pokud ji používají nezkušené ruce. Proto je lepší než shánět přístroj pro domácí použití svěřit se do rukou odborníků. 

Do jaké míry pro vás knírek u ženy narušuje celkový estetický dojem? Podělte se s námi o názor v komentářích.

Lenka Vinšová