Jak obnovit růst vlasů a získat zpět ztracené sebevědomí? Řešení problému máte na dosah ruky, stačí jen chtít!

Jak obnovit růst vlasů? Jak získat zpět sebevědomí, které se díky rozrůstající pleši vytratilo bůhvíkam? Podobné otázky si dnes a denně kladou miliony lidí na celém světě. Patříte k nim také? Bohatá kštice, která vaši hlavu odjakživa zdobila, povážlivě řídne? Přestože je to k zlosti, snažte se zachovat klid. Nadměrné padání vlasů totiž nemusí být zdaleka takový problém, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naštěstí pro vás existuje celá řada poměrně snadných způsobů, kterými lze tyto potíže řešit. Některé z nich máte doslova na dosah ruky, s jinými vám mohou pomoci odborníci.

Takže? Proč už vám vlasy nerostou jako dřív? Co můžete udělat, aby se vaše situace změnila k lepšímu? Snad vám odpověď přinesou následující řádky. Pozorně čtěte!

Ptáte se, jak obnovit růst vlasů?

Zdravé a husté vlasy by asi chtěl mít každý z nás. Zdaleka ne každému člověku je ale něco takového dopřáno. Někdo má plešatění v genech, jiný ztratí vlasy vlivem vážné nemoci. Než se trochu podrobněji podíváme na všechny známé příčiny, které se za tímto nepříjemným problémem mohou skrývat, řekněme si rovnou, že existuje celá řada osvědčených způsobů, jimiž lze v mnoha případech padání vlasů předejít. Pokud jste ovšem v situaci, kdy je už na prevenci pozdě, jistě se zeptáte, zda je možné přirozenou pokrývku hlavy opět obnovit. Ano. I to je možné. A co víc, poměrně často má člověk takové řešení více méně ve svých rukou, takže návrat k normálu nemusí být nijak zvlášť náročný.  Ale nejprve pár slov k tomu, co je ještě v normě a co už nikoliv.

100 vlasů za den ještě nic neznamená

Padání vlasů je zcela přirozený proces, to asi tušíte. Zdravý člověk jich může za den ztratit i více než 100 a ještě to neznamená, že by se měl mít na pozoru. Potíž je v tom, že problém zpravidla odhalíte až v okamžiku, kdy už je zcela zjevný. Že něco není v pořádku si zkrátka obvykle všimnete teprve ve chvíli, kdy vám vlasy začnou citelně řídnout. V ten moment, jakkoliv to může být těžké, především zachovejte klid! Klidnou mysl budete rozhodně potřebovat. K čemu? No, abyste mohli začít pátrat po příčinách této nepříjemné fyziologické změny. Fakt, že vám to půjde nejlépe ve spolupráci s lékařem, asi netřeba zdůrazňovat.

A nyní něco ke konkrétním důvodům, kvůli kterým dochází k nadměrnému úbytku vlasů. Jaké jsou nejčastější příčiny vedoucí ke vzniku pleše? Kromě rozličných nemocí, od kožních chorob přes rakovinu až po covid-19, je zpravidla zdrojem problému některá z těchto věcí:

 • Genetická výbava
 • Hormonální porucha
 • Užívání některých léků (často jejich kombinace)
 • Dlouhodobý stres
 • Nezdravý životní styl
 • Špatná péče (nevhodná kosmetika, nadměrné používání fénu atd.)

Co je ve vašich rukou?

Je-li na vině nemoc, může vám s nadměrným padáním vlasů pomoci jedině lékař a vhodně zvolená léčba. Nic jiného. Pokud ale odborník skutečnou chorobu neobjeví, je pravděpodobné, že máte řešení téměř výhradně ve svých rukou. Zkušenosti lidí, kteří se s podobnou situací už vypořádali a povedlo se jim jejich kštici zachránit, mohou být pro vás velice dobrou inspirací. Někomu se daří obnovit růst vlasů pomocí přírodních přípravků, někdo jiný nedá dopustit na doplňky stravy, které jsou pro tyto účely často doporučovány. Nad čím se ještě můžete zamyslet, když nic nepomáhá? Co můžete zlepšit?

 • Omezte pití alkoholu
 • Zanechte kouření
 • Lépe se stravujte (ryby, ořechy, zelenina)
 • Doplňujte vitamíny (A,B,E) a minerály (vápník, železo, hořčík, draslík atd.)
 • Používejte kvalitní kosmetiku
 • Zvolněte životní tempo (zmírněte stres)

Hlavu vzhůru – je tu ještě estetická medicína! 

Vlasů vám rychle ubývá a začínáte z toho už být zoufalí? Lékař příčinu vašich potíží neodhalil a nepomáhá ani lepší stravování, ani skutečnost, že jste zásadním způsobem změnili svůj životní styl? Není vyloučeno, že patříte k těm několika málo procentům lidí, kterým zkrátka bohatá hříva není souzena. Nehodláte se s tím smířit? Jsou vlasy pro vaše sebevědomí důležité? Hlavu (holou) vzhůru! Je tu ještě jedno řešení. Spolehlivé, i když trochu nákladnější. Transplantace! Tento výdobytek moderní estetické medicíny si můžete dopřát na některé z mnoha specializovaných klinik, jejichž vysokou úrovní je Česká republika ve světě proslulá. Nebudete první a jistě ani poslední, kdo se k takovému kroku odhodlá. 

Nebo přece jen ještě počkáte, zda se nestane zázrak a neprojeví se účinky lepší stravy a kvalitnější kosmetiky?

Lenka Vinšová